Kas kondoomid hoiavad ära HPV-d?

märts 31, 2022

Uuringud näitavad, et kondoomid aitavad ära hoida HPV-d ja selle põhjustatud terviseprobleeme, sealhulgas kondüloomi ning emakakaela-, kurgu- või keelevähki.

Mis on HPV?

HPV ehk inimese papilloomiviirus on tegelikult enam kui 150 seotud viiruse rühm. Erinevat tüüpi viirused nakatavad erinevaid kehaosi. Umbes 40 neist nakatavad teadaolevalt suguelundeid (peenis, tupp, häbeme ja emakakael). Mõned nakatavad ka suud ja kurku.

Enamik HPV tüüpe ei põhjusta pikaajalisi terviseprobleeme. Tegelikult suudab keha tavaliselt viirusest iseseisvalt puhastada, sageli ilma igasuguste sümptomiteta ja tõenäoliselt ilma, et te isegi teaksite, et teil see on.

Siiski on kahte tüüpi HPV-d – 6 ja 11 (jah, neil on arv) –, mis teadaolevalt põhjustavad 90% kõigist kondüloomidest. Ja veel kaks tüüpi - 16 ja 18 - põhjustavad 70% emakakaelavähist. On veel umbes viis tüüpi (me ei hakka siin numbritega vaeva nägema, viktoriini pole), mida peetakse kõrge riskiga tüüpideks, kuna need põhjustavad ka suguelundite, suu või kõri vähki.

HPV viirus

Kui levinud HPV?

HPV on väga levinud. Tõepoolest, haiguste tõrje ja ennetamise keskused (CDC) ütlevad, et kõik, kes on seksuaalselt aktiivsed, saavad selle tõenäoliselt mingil hetkel oma elus. Nagu me ütlesime, kaob HPV enamasti iseenesest, ilma probleeme tekitamata, kuid teatud tüved võivad põhjustada tõsisemaid terviseprobleeme.

Kuidas HPV edasi kandub?

HPV kandub edasi nahk-naha kontakti kaudu, seega võib igasugune seksuaalkäitumine viirust partnerite vahel edasi kanda. Kõige sagedamini levib see vaginaalse ja anaalseksi ajal, kuid see võib levida ka oraalseksi kaudu.

HPV-d võib partnerite vahel edasi kanduda isegi siis, kui seda põdeval inimesel pole mingeid märke ega sümptomeid.

Kuidas ma tean, et mul on HPV?

Tõde on: enamik inimesi ei pruugi kunagi teada, et neil on HPV, sest see ei põhjusta sageli sümptomeid. Mõned inimesed võivad näha tüügast oma suguelunditel või nende läheduses ja teised võivad saada ebatavalisi tulemusi emakakaela HPV-testist või Pap-testist, mida saab teha emakakaela või päraku puhul.

Tüükad on tavaliselt väikesed, lamedad, kõrgendatud muhud. Kui nad saavad piisavalt suureks, võivad nad hakata meenutama lillkapsast. Kui näete oma suguelunditel tüügast (või ausalt öeldes mistahes muhke, mida seal varem polnud), näidake seda oma tervishoiuteenuse osutajale. Kuid pidage meeles, et see, et te tüügast ei näe, ei tähenda, et seda seal pole. Tüükad võivad olla eemal asuvates kohtades, näiteks tupes või emakakaelal, või võivad need olla lihtsalt liiga väikesed, et neid näha.

Pap-testid võtavad tavaliselt rakke emakakaelast (emaka alumisest osast), kasutades tööriista, mis näeb välja nagu ripsmetušihari. Testid otsivad ebanormaalseid rakumuutusi, mis võivad ravi puudumisel muutuda vähiks. Hea uudis on see, et Pap-test võib need muutused varakult tuvastada ja teie tervishoiuteenuse osutajal on ravi, mis võib takistada nende "vähieelsete kasvajate" muutumist vähiks. Pap-teste saab kasutada ka pärakuvähi tuvastamiseks.

Samuti on olemas spetsiaalne test, mis otsib emakakaelal kõrge riskiga HPV tüüpe. CDC soovitab naistel (või kõigil, kellel on emakakaelavähi risk) teha HPV-test alates 30. eluaastast.

Praeguse seisuga puuduvad HPV sõeluuringud peenises/peenises ega ka suu või kõri HPV testid.

Kas HPV-d saab ravida?

HPV-d ei ravita, kuid keha puhastab infektsioonist sageli ise. Kondüloomide raviks on mõned meetodid. Ja inimestel, kes saavad Pap-testist või HPV-testist ebanormaalsed tulemused, on ka ravivõimalused, mis võivad sageli ära hoida vähieelsete rakkude vähiks muutumist.

Kas kondoomid hoiavad ära HPV kandumise?

Kondoom vähendab HPV edasikandumise riski, kui nakatunud piirkond on kondoomiga kaetud. HPV võib olla kohtades, mida kondoomiga ei kata, näiteks munandikotti, kuid uuringud on näidanud, et kondoomi kasutamine vähendab oluliselt HPV riski.

Samuti on näidatud, et kondoomid vähendavad HPV-ga seotud terviseprobleemide, sealhulgas kondüloomide, emakakaela düsplaasia ja emakakaelavähi riski.

Kas HPV vaktsiin on olemas?

On olemas vaktsiin, mis hoiab ära HPV, suguelundite tüükad ja sellega seotud vähid. Nagu nimigi viitab, hoiab Gardasil 9 ära üheksa kõige suurema riskiga HPV tüüpi, sealhulgas neid, mis põhjustavad enamikku vähkidest ja kondüloomidest. Eksperdid usuvad, et laialdane vaktsineerimine võib igal aastal kõrvaldada 92% kõigist HPV-ga seotud vähijuhtudest või üle 31 000 vähijuhtumi.

Vaktsiin on olnud saadaval alates 2006. aastast ja inimestel soovitatakse seda saada umbes 11-aastaselt, et nad oleksid enne seksimist täielikult kaitstud. Siiski on see heaks kiidetud kuni 45-aastastele inimestele. Pöörduge oma tervishoiuteenuse osutaja poole, et veenduda, et teie vaktsineerimised on ajakohased, või küsige vaktsineerimise kohta oma teenusepakkujalt.

Allikas: https://www.trojanbrands.com/en/sex-information/do-condoms-prevent-hpv